|   | 

Zoru Güzel Eylemişiz (Önce Terk Ettik, Sonra Özledik)


Yazar: Tayfun Koç
Çeviren:
Türü: Araştırma
Baskı Tarihi: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Ebat: 14*20
Sayfa: 274
ISBN: 978-605-7905-32-1
Fiyatı: 30.00 TL

“Bir anı, bir kişiye aitmiş gibi yazılıp, söylense de, bir kişinin değil, o coğrafyada yaşamış herkesindir aslında”.
Tayfun Koç

Doğduğum, çocukluğumun ve ilk gençlik yıllarımın geçtiği toprakları, yaşanmışlıkları ve orada biriktirdiğim kişisel anılarımı, daha önce dilden dile anlatılan ama pekte kaleme alınmayanları anlatmaya çalıştım bu kitapta. Eminim ki bu coğrafyada ve Anadolu’nun herhangi bir yerinde yaşamış olanlar ya da bir şekilde burada bulunmuş olan herkes kendinden bir şeyler bulacaktır

Bazen dinlediğimiz bir anı, bir hikaye ya da bir türkü bize çok tanıdık gelir. Sıcaklığıyla pek çoğumuzu sarıp sarmalar. İnsan onu dinlerken ya da okurken, kendinden bir renk, bir tat bulmakta zorlanmaz. Tınısı bile çok tanıdıktır. Bu yüzden merakla dinleriz bize anlatılanı. Sık sık kişisel çıkarsamalarda bulunduğumuzu fark ederiz hayretle... Bir romanın içinde, bir türkünün melodisinde dolaşıp dururuz sanki içindeki kahraman bizmişiz gibi.

Umarım bu anıları okuyan herkes bunu duyumsar. Günümüz her ne kadar teknoloji ve makine çağı olsa da, duyguların ölmediği bir gerçektir ve ölmemelidir de.

“Çünkü duygu, insani bir özelliktir.

İnsan, yaşanmışlıklarla, onlardan edindiği duygularla beslenir. Dinlediğimiz bir türküde,
okuduğumuz bir kitapta, duyduğumuz bir hikayede hayatımızın belli bir kesitinden özet parçalar
bulabiliyorsak, ne mutlu bizlere.

Okuyuculara, kendi geçmişinden bir yaşanmışlığı, bir hüznü, bir mutluluğu, bir güzelliği hatırlatabilirsem de ne mutlu bana.

Kitabın sonunda herkesin yararlanabilmesi kısa da olsa bilgi edinebilmesi için Ardahan çevresi, ilçeleri ve köyümüz hakkında çeşitli kaynaklardan yararlanarak, coğrafi, tarihi, kültürel bilgilere yer vermeyi tercih ettim. Bu kitabın oluşmasında teşvik ve desteklerini esirgemeyen, yazı, şiir ve fotoğraflarıyla katkıda bulunan dostlarıma teşekkürü borç bilirim.

Saygı ve sevgi ile...Etiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com
+90 312 473 79 63