|   | 

Gaziantep Sanayinde İhracat, Finansman ve İstihdam Sorunları


Editörler: Prof. Dr. Arslan Yiğidim
Çeviren:
Türü: Ekonomi
Baskı Tarihi: 2009
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Ebat: 16*24
Sayfa: 216
ISBN: 978-975-8958-06-1
Fiyatı20.00 TL

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun 14. Ulusal İktisat Sempozyumunu 25-26 Ekim 2007 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. 14. Sempozyum için Gaziantep’e gitmek bize gurur ve heyecan verdi. Çünkü biz Milli Mücadelenin, Kurtuluş Savaşının  merkezlerinden birisi olan, Şahin Bey ve Karayılan gibi Kuvayi Milliyeci önderlerle adını duyuran ve 1921’de Birinci Meclisin Gazi ünvanı verdiği bir kente gittik.

Bugüne gelelim; Gaziantep’in “Anadolu Kaplanı” olarak ünlenmiş, sürekli atılım yaptığını duyageldiğimiz bir sanayisi var. Sempozyumumuzun bir amacı, bu sanayinin değişik yönlerini ve sorunlarını ele almaktır. Gaziantep’in bugününe damgasını vuran bir de yaklaşık 12 000 öğrenciye eğitim veren ve başarılarını duyduğumuz üniversitesi var. Bu güzel eğitim yuvası üniversiteye gitmek, öğretim üyesi ve öğrencileriyle bilgi alışverişinde bulunabilmek de bize heyecan verdi.

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun kuruluş amacına uygun olarak, Ulusal İktisat Sempozyumlarını yapmaktaki amacımız; ülkemizde, insanımızda ekonomi bilincinin yerleşmesine katkıda bulunmak, bilimsel düşünce ile üretici gücü buluşturmaya çalışmaktır. Bu amaca yönelik olarak Anadolu’ya ve Anadolu’daki üniversitelere gidiyoruz. Bilimsel gelişmeler ve değerlendirmeler yanında yerel sorunları da anlamaya ve paylaşmaya çalışıyoruz. Vurgulamak isterim ki, önceki yıllarda Malatya, Sivas, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki üniversitelerimizde bu sempozyumları gerçekleştirdik. Düşüncemiz odur ki, Anadolu’yu ihmal eden Türkiye geneline katkı yapamaz.

Gaziantep’teki 14. Sempozyum, "Gaziantep Sanayinde İhracat, Finansman ve İstihdam Sorunları" başlığı altında yapıldı. Finansman, istihdam ve ihracat konularını, sunulan bildirilerle, hem ülkemiz genelinde hem de özellikle Gaziantep düzeyinde, iki gün boyunca irdeledik, tartıştık.

Bu sempozyumda, Gaziantep dahil, 10 üniversitemizden (Ankara, Bilkent, Çukurova, Dokuz Eylül, Gazi, Gaziantep, Hacettepe, K.Maraş, ODTÜ, Yıldız Teknik) öğretim üyelerimiz ve 3 kuruluşumuzdan (BDDK, SPK ve TEPAV) yöneticilerimiz ve uzmanlarımız bildirileri ile yer aldılar. Özellikle belirtmek isterim ki, BDDK Başkanı Sayın Tevfik Bilgin’in sempozyuma katılması bizleri mutlu etmiş, sevindirmiştir.

Bu sempozyuma olanak ve ortam yarattıkları için ve haliyle kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulundukları için Sayın Rektör Prof. Dr. Erhan Ekinci’ye, Sayın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özsabuncuoğlu’na, İktisat Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Örnek’e ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım’a çok teşekkür ederim.

Böyle bir sempozyumu ortaya koymak emek, zaman ve ilgi ister. Türkiye Ekonomi Kurumu’ndan Prof. Dr. Arslan Yiğidim ve Gaziantep Üniversitesinden Doç Dr. İbrahim Örnek, emek ve zaman verdiler, kendilerine çok teşekkür ederim. Bu sempozyumun Gaziantep’te yapılması için ilk girişimleri başlatan ve konuya hep ilgi gösteren Yrd. Doç. Dr. Bilge Köksel Tan’a da çok teşekkür ederim.  

14. Sempozyumun kapanışında yaptığımız sohbet toplantısında ifade ettiğim gibi, bu sempozyumla Türkiye Ekonomi Kurumu ve Gaziantep Üniversitesinin öğretim üyeleri ve öğrencileri bir kerelik olmayan, bundan sonra hep süreceğini umut ettiğimiz bir ilişkiye ve işbirliğine girmiş oldular.

Sempozyumda sunulan bildiriler, daha geniş olarak paylaşılmayı ve daha sonraki araştırmalara kaynak oluşturabilmeyi sağlamak üzere, uzunca süren bir editörlük süzgecinden geçtikten sonra, biraz da gecikerek, bu kitapta Türkiye Ekonomi Kurumu tarafından yayınlanmış oldu.

Bu kitabın ortaya çıkışında en büyük katkıyı, kitabın editörlüğünü üstlenen eski Yönetim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Arslan Yiğidim yaptı. Kendisine, çabası için özellikle teşekkür ederim. Türkiye Ekonomi Kurumu’nun daveti ile 14. Sempozyuma bildirileriyle ve oturum başkanlıklarıyla katılan ve bu kitaba makaleleriyle katkıda bulunan değerli meslektaşlarımıza bir kez daha burada teşekkürü borç biliyorum.

Prof. Dr. Ercan Uygur
Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı
Ocak 2009Etiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com
+90 312 473 79 63