|   | 

GAP Bölgesinde Dış Ticaret ve Tarım


Editörler: Prof. Dr. Ercan Uygur - Prof. Dr. İrfan Civcir
Çeviren:
Türü: Ekonomi
Baskı Tarihi: 2004
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Ebat: 16*24
Sayfa: 214
ISBN: 975-8959-00-X
Fiyatı20.00 TL

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun 1993’ten bu yana her yıl düzenlediği Ulusal İktisat Sempozyumlarının onbirincisini 6-7 Kasım 2003 tarihinde Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Belirtmek isterim ki, onbirinci sempozyumumuzu Cumhuriyetimizin 80. yılını kutladığımız günlerde Kurtuluş Savaşımızın önde gelen simge şehirlerinden Şanlıurfa’da yapmaktan büyük sevinç ve onur duyduk.

Onbirinci sempozyumun önemli bir özelliği, başta Harran Üniversitesi olmak üzere 10 üniversiteden, iki kamu kuruluşundan ve bir meslek odasından toplam 26 kişinin tebliğleriyle, panel konuşmacısı olarak ve oturumları yöneterek sempozyuma katılmış olmasıydı. Sempozyuma bu şekilde katılan üniversitelerimiz Ankara, Bilkent, Çukurova, Ege, Gazi, Hacettepe, Harran, Koç, ODTÜ, Pamukkale; kamu kuruluşlarımız GAP Bölge İdaresi ve Sermaye Piyasası Kurulu; meslek odası da Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası oldu.

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun üniversitelerimizle işbirliği içinde gerçekleştirdiği iktisat sempozyumlarının başlıca iki amacı vardır. Birinci amaç, iktisat bilimindeki gelişmeleri ve Türkiye ekonomisinin sorunlarını Anadolu’da paylaşmak ve tartışmaktır. Böylece, Türkiye ekonomisini temel alarak, iktisattaki gelişmeleri ve düşünceleri yurt sathına yaymak istiyoruz. İkinci amaç, iktisattaki ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de dikkate alarak, sempozyumun yapıldığı bölgenin sorunlarını ve gelişmelerini tartışmak ve paylaşmaktır. 

İşte onbirinci sempozyumun tebliğleri, bu amaçlar çerçevesinde bu kitap içinde toplanmış ve Türkiye Ekonomi Kurumu tarafından yayınlanmıştır. Tebliğler, sunanlar tarafından yeniden ele alınıp yazılmış, sonra bir editörlük süzgecinden geçmiş ve sonunda bu kitaptaki halini almıştır. Bu süreçte yer alan tüm yazarlara ve editörlere çok teşekkür ederim. Dilerim ki bu kitap, amaçlarımız yönünde bir bilgi ve başvuru kaynağı olacaktır. 

Bu kitabın oluşum sürecinin başlangıcında, Şanlıurfa Harran Üniversitesinin sempozyumu düzenlemekte, oturumların ve sunumların aksamadan yapılmasında gösterdiği büyük çaba vardır. Hem bu konudaki katkıları için ve hem de Türkiye Ekonomi Kurumu üyelerine gösterdikleri içten misafirperverlik için başta Sayın Rektör Prof. Dr. Uğur Büyükburç’a, Dekan Prof. Dr. Mustafa Pirili’ye ve Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Abdülkerim Gök’e çok teşekkür ederim. 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nin tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerine de sempozyum süresince gösterdikleri çaba, candan misafirperverlik ve Şanlıurfa ve Mardin gezilerinde gösterdikleri ilgi için çok teşekkür ederim. Bir teşekkür de Harran Üniversitesi öğrencilerine borçluyuz. Sempozyumun yapılmasında  yardımcı oldukları gibi, ayrı bir toplantı talep ederek sorularıyla ve yorumlarıyla bizleri bölge ekonomisi, eğitimi ve sorunları konusunda da aydınlattılar.

Teşekkür etmem gereken iki kişi daha var. Genel olarak Türkiye Ekonomi Kurumuna, özel olarak iktisat sempozyumlarına verdiği sürekli destek ve yaptığı katkılar için Kurumun değerli eski başkanı Prof. Dr. Erdinç Tokgöz’e burada da teşekkür etmek isterim. Bu kitabın ortaya çıkmasında, özellikle ders saatleri sonrasında akşamları birlikte editörlük işlemleri de yaptığımız değerli meslektaşım ve Türkiye Ekonomi Kurumu Genel Sekreteri Prof. Dr. İrfan Civcir’in de katkısı önemlidir. Kendisine de çok teşekkür ederim. 

Prof. Dr. Ercan Uygur
Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı
Haziran 2004Etiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com
+90 312 473 79 63