|   | 

Sosyoloji Notları (4. Baskı)


Yazar: Tevfik Erdem
Çeviren:
Türü: Siyaset
Baskı Tarihi: Ocak 2019
Baskı Sayısı: 4. Baskı
Ebat: 14*20
Sayfa: 636
ISBN: 978-605-7905-07-9
Fiyatı: 35.00 TL

Bu kitabın amacı, sosyolojiyi hem öğrencilerime hem de sıradan okuyucuya tanıtmaya çalışmak, sosyolojinin ne kadar eşsiz ve önemli bir bilim dalı olduğunu ortaya koymak … değil. Bu kitap çok ulvi bir amaç veya entelektüel bir derinlik ve tartışma ortaya koymak amacıyla yazılmadı. Bu kitap aslında sosyoloji dersi için hazırlanan ders notlarının bir kısmının bir araya getirilmiş, üzerinde çok fazla işçilik de yapılmayan ham halidir. Bu ders notlarını ileri bir tarihte kitaplaştırmayı düşünüyordum ancak kafamdaki kitabı yazamayacağımı en azından şimdilik anladım. Öyleyse bu ders notlarını niye bir araya getirdim ya da bu kitap niye var? Bu kitap, öğrencilerin “hocam ders notunu ne zaman mail atacaksınız?” veya “hocam notları hangi fotokopiciye bırakacaksınız”, veya “hocam fotokopici altları silik çekmiş bu yüzden soruyu cevaplayamadım”, yahut “fotokopici sayfayı eksik çekmiş ordan sormuşsunuz”… gibi bahanelerden ve cevap yazma zorunluluğundan kurtulmak için yazıldı. Ayrıca kitap basılırsa eksiklikleri görüp, ikinci baskıda o utançla kendi kendimi tetikler, eklemeler yaparak daha da olgunlaştırılmış bir kitabı ortaya koyabilirim diye düşündüm. Kitabı okuyan işinin ehli sosyologlar birçok başlığın eksik ve bazı bölümlerin de yetersiz olduğunu hemen farkedeceklerdir. Bunun sebebi intihal gibi etik bir sorunla karşılaşmamak için o bölümlerle ilgili ders notlarımı henüz kitap olarak basılabilir hale getiremeyişimdir.

Bu kitap bütün kusurlarının, eksikliklerinin çözümünü bir devrime pardon ikinci baskıya tehir eden bir yaklaşımla yazılmıştır, bu yüzden bütün kusurlar kitabın yazıldığı ortam, yazarın ruh hali ve notların yazılma gayesiyle ilgilidir, haliyle kitabın bu kusurlarda bir günahı yoktur.

Kitabı bir an önce yazmam için bana destek olan değerli hocalarım Prof. Dr. Hikmet Kavruk’a ve kitabın nasıl olması gerektiğine dair yönlendirmeler yapan değerli dostum Prof. Dr. Nail Öztaş’a teşekkür ederim. Nail hocamın biçim ve içerikle ilgili yönlendirmeleri olmasaydı muhtemelen bu kitap hala masa üstünde fotokopi olarak duracaktı. Değerli hocam ve ağabeyim Prof. Dr. Serdar Sağlam’a yazdığı bölüm ve karikatürlerini kullanma izni verdiği için çok teşekkür ederim. Değerli Araştırma Görevlisi Süleyman Sıdal’a müsveddelerin bir kısmını düzelttiği için çok teşekkür ederim, neyse ki diğer kısımları ondan kurtardık(!) yoksa yazdığımız bölümleri bize yeniden yazdıracaktı:) Bu yüzden hatalar ve eksiklikler onunla değil doğrudan benimle ilgilidir. Son olarak her kitapta tasarım ve mizanpaj sonrası bizi çıkarttığı işle heyecanlandıran değerli yayıncımız Mehmet Ali Erdem’e emeği ve dostluğu için teşekkür ederim.

Tevfik ErdemEtiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com
+90 312 473 79 63