|   | 

Mal ve Hizmet Pazarlama (4 P ve 8 P Kavramları)


Yazar: Dr. Bora Göktaş
Çeviren:
Türü: Araştırma
Baskı Tarihi: 2019
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Ebat: 14*20
Sayfa: 230
ISBN: 978-605-7905-06-2
Fiyatı25.00 TL

Pazarlama kavramı bir işletme fonksiyonu olmasının yanı sıra, yaşamın da ayrılmaz bir parçasıdır. Pazarlama bu yönüyle sadece işletmeler tarafından gerçekleştirilen bir faaliyet değil, kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından hatta şahıslar tarafından uygulanan bir kavramdır.

Günümüzde her noktada bir pazarlama eylemi ile karşılaşmaktayız. İşyerleri nasıl vitrinlerini süsleyip püsleyerek kendini pazarlıyorsa, biz insanlarda kılık kıyafetimize, makyajımıza dikkat ederek aslında kendimizle ilgili bir pazarlama çalışması yapmaktayız.

Kar amacı güden işletmeler ve kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından gerçekleştirilen pazarlamada, dikkat çeken nesne üründür. Bu ürün de mal ve/veya hizmetlerden oluşmaktadır. Mal ürünün somutluk egemen olan tarafı iken; hizmet soyutluğun egemen olduğu performanslardır. Mal pazarlamanın açıklanmasında McCarthy’nin 4 P’si kullanılırken; hizmet pazarlamada bu P’ler genişletilerek 8’e çıkartılmaktadır.

Elinizdeki kitapta “pazarlama bileşenleri” olarak adlandırılmakta olan bu kavramlardan bahsedilmekte, mal pazarlamanın pazarlama karması bileşenleri olan 4 P (Mal, fiyat, dağıtım ve tutundurma) ve hizmet pazarlamanın pazarlama karması bileşenleri olan 8 P (Hizmet, fiyat, dağıtım, tutundurma, katılımcılar, süreç, fiziksel unsurlar ve verimlilik) kavramından bahsedilmektedir.

İnsanın yaptığı her işte derecesi değişmekle birlikte bir zorluk vardır. Benim için de çalışmada tabi ki zorluklar oldu; ancak çok kullanılan bir söz vardır “her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır” diye. Benim bu çalışmamda da hep yanımda olan sevgili eşim Özlem’ e ve canım annem Güllü’ ye, hayatımdaki iki değerli kadına, teşekkür etmek ve eserimi onlara ithaf etmek istiyorum, iyi ki varsınız diyor ve Üniversitemiz akademisyenlerinden Sayın İmran UZUN hocamızın bir şiirini burada sizlerle paylaşmak istiyorum;

Hayat bir kadınla başlar
O kadın annedir
Hayat bir kadınla devam eder
O kadın eş, hayat arkadaşı, çocukların annesidir
Ve hayat bir kadınla son bulur,
O kadın Kibele, yani toprak anadır…

Dr. Bora GÖKTAŞ
Bayburt, 2019Etiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com
+90 312 473 79 63