|   | 

Endüstriyel Organizasyon


Yazar: Meral ÖZHAN
Çeviren:
Türü: Araştırma
Baskı Tarihi: 2017
Baskı Sayısı:
Ebat: 16*24
Sayfa: 342
ISBN: 978-605-2353-38-7
Fiyatı: 40.00 TLBu kitap yazarın yirmi yıl boyunca çoğu zaman Lisans ve bazı dönemlerde Lisansüstü programlarda verdiği Endüstriyel Organizasyon ders notlarının Türkçe ders kitabına dönüştürülmesi çabası sonucu ortaya çıkmıştır.

Türkçe program yürüten Ekonomi bölümlerinde endüstriyel organizasyon alanında gerek sayı ve gerekse kapsam olarak çok sınırlı sayıda ders kitabının varlığı kitabın basılmasında temel motivasyon kaynağı olmuştur.

Kitabın hazırlanmasında büyük ölçüde yararlanılan kaynaklar referans listesinde yer almaktadır. Bu kaynaklardan birkaç tanesi, özellikle Carlton-Perloff (2005) ve Waldman-Jensen (2014) yazarın verdiği derslerde temel yardımcı kaynak olarak önerilmiştir.

Oldukça fazla sayıda konuyu ayrıntılı bir şekilde kapsama çabası nedeniyle, bu ilk baskıda şekil ve içerik açısından kuşkusuz bazı eksiklikler bulunabilir. Örneğin, her bölüm sonuna eklenmesi planlanan alıştırma problemleri ancak birkaç bölümde yer alabilmiştir. Öte yandan, para birimi kullanılması gereken örneklerde, bazı yerlerde Türk lirası, bazı yerlerde ise dolar kullanılması ilk bakışta yadırgatıcı gelmekle birlikte, bu ikilem sayısal büyüklüklerin Türkiye’ye uygun örneklerle adaptasyonunun zorluğu nedeniyle ortaya çıkmıştır. Benzeri şekilde, sayısal örneklere ilişkin grafiksel çözümler Microsoft Excel programından aktarıldığı için, Microsoft Word programında izlenen standart tekniğin aynısının uygulanmasını zorlaştırmıştır.

Kitabın başta Hacettepe Üniversitesi Türkçe İktisat Bölümü olmak üzere, konuya ilgi duyan ve kaynak kitap bulmakta güçlük çeken tüm öğrenci ve okurlara yararlı olmasını dilerim. Daha iyi baskılara ulaşmak için okuyuculardan gelebilecek her tür eleştiri memnuniyetle karşılanacak ve kitabı katkıda bulunacaktır.


Meral Özhan
Hacettepe Üniversitesi
Ağustos, 2017Etiket:

İmaj Yayınevi
Fakülteler Mah. Dirim Sk. 23/1 06590 Cebeci/ANKARA
T: 0 312 363 54 14 | F: 0 312 363 09 91
W: www.imajyayinevi.com | E: bilgi@imajyayinevi.com